Kişisel Bakım

Paraben Nedir? Sağlığa Zararları Nelerdir?

Paraben genellikle kozmetik ve ilaç alanlarında kullanılan koruyucu özelliği bulunan kimyasal bir maddedir. İçinde çeşitli bileşikler ve tuzlar bulunur. Bu içerik bakterisit ve fungusit gibi özelliklere sahiptir ve bu nedenle kullanılmaktadır. Sürekli olarak kullandığımız ve çeşitli kimyasallar içeren krem, tonik, şampuan, saç kremi, bronzlaştırıcı, hemen hemen tüm makyaj malzemeleri, sıvı el sabunları, güneş koruyucu özellikli kremler, diş macunları, saç maskeleri gibi ürünlerde bulunur. Dolayısıyla paraben nedir diye sorulduğunda, aslında hemen hemen kişisel bakım için kullandığımız her şey aslında parabendir demek yanlış olmayacaktır. Yeşilmarka parabensiz ve doğal şampuanlarına göz atın..

Paraben Nedir? Sağlığa Zararları Nelerdir?

Yeşilmarka Doğal Bakım Onarım Şampuanı Ürünümüzü İnceleyebilirsiniz.

Paraben Neden Çok Kullanılan Bir Kimyasaldır?

Paraben nedir diye sormadan önce aslında neden bu kadar çok kullanıldığını sormak lazım. Öncelikle paraben çok iyi bir koruyucu maddedir. Başka koruyucular da vardır ancak parabenin düşük maliyetli olması, üreticiler tarafından daha çok tercih edilmesine sebep olmaktadır. Paraben nedir sorusuna en kısa şekilde doğal olarak değerlendirilmesi halinde greyfurt tohumunun özü de denebilir.

Kimyasal İçeriği Bakımından Paraben Nedir?

Paraben nedir sorusunun kimyasal olarak açıklaması para-hidroksibenzoik asitin esteri olarak açıklanmaktadır. Paraben adını da bu nedenle almıştır. Kimyasal açıdan da oldukça sık kullanılan paraben çeşitleri metil paraben, etil paraben, propil paraben, izo propil paraben ve benzilparabendir. Bir de sodyum tuzu vardır. Bunlar en sık karşılaşılan paraben çeşitleridir. 

Paraben Neden Kullanılır?

Parabenin asıl kullanılma sebebi koruyucu etkisidir. Paraben nedir sorusuna verilecek en kısa cevaplardan birisi de budur. Özellikle makyaj malzemelerinin bozulmasını, küflenmesini ve zarar görmesini engellemek amacıyla kullanılır. Tabi dayanıklı ve uzun ömürlü olarak tanımladığımız besinlerde de paraben kullanılır. Özellikle gıdalarda içerik listesinin sonuna farklı isimlerin altına saklanmış şekilde bulabilirsiniz. Direkt olarak paraben yazılmaz. En sık kullanılan paraben cinslerinden olan ethyl paraben, isobutylparaben ve metil paraben  gibi isimleri gıdaların arkasına eklenir. Dilerseniz Yeşilmarka parabensiz şampuan ürünlerimizin içeriklerini inceleyebilir, satın alarak deneyebilirsiniz.

Paraben Besinlerin Raf Ömrünü Uzatıyor

İçine paraben eklenen besinler raflarda çok daha uzun süre kalabildiğinden dolayı üreticiler tarafından tercih ediliyor. Sadece küflenme ve bozulmalara karşı değil, ürünlerin lojistik aşamasında maruz kalacakları hava sıcaklığı değişimlerine karşı da koruyor. Ancak son yapılan araştırmalar, parabenin meme kanseri ile bağlantısı olabileceğini ve tetikleyebileceğini ortaya çıkardı. Bu nedenle bazı kişiler paraben nedir diye sorulduğunda zehirdir diye cevaplıyorlar. Bazı araştırmalar parabenin östrojen hormonunu çok iyi şekilde taklit edebildiğini ortaya çıkardı. Bu durum da vücutta bulunan endokrin sisteme dışarıdan ve direkt müdahale olarak görülüyor. Ancak tüm bu araştırmalara rağmen, paraben direkt olarak kanser yapar ya da kanserojen maddedir şeklinde net bir kanıt bulunamıyor.

Bilim insanları çok uzun süredir bu konu üzerinde çalışıyorlar. Bilim insanları da paraben nedir konusunda ikiye bölünmüş durumdalar. Bir kısmı tamamen zararlı olduğunu iddia ediyor, bir diğer kısmı ise düşük dozlar halinde kullanılmasının insan sağlığına bir zararı olmadığını savunuyor. Bilim insanları tarafından yapılan bu farklı açıklamalar, paraben nedir sorusunun cevabını arayanlar için kafa karıştırıcı olabiliyor.

Parabenin Zararları Nelerdir?

Paraben nedir diye sorarken parabenin zararları nedir diye de sormak gerekiyor. Çünkü paraben, özellikle cilt yüzeyinde alerjik döküntülere ve kızarıklara sebep olabiliyor. Daha ileri boyutlarda ise egzama gibi ciddi deri problemleri oluşturabiliyor. Bu nedenle parabenle ilgili dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca yapılan klinik araştırmalar sonrasında meme kanseri olan hastaların, meme dokularında paraben olduğu tespit edilmiştir. Meme koltuk altı ile direkt bağlantılı bir organ olduğundan dolayı koltuk altı deodorantlarının ya da stick olarak kullanılan terlemeyi önleyen ürünlerin içinde bulunan parabenin meme dokusuna zamanla hasar verdiği düşünülebilir.

Direkt olarak bu bağlantıyı kanıtlayabilen bir araştırma olmasa da çoğu kişi buna inanıyor. Parabenin zararlı olduğunu düşünen çoğu tüketici, paraben içermeyen ürünlere yönelmiş durumda. Kozmetik ve ilaç sektöründe ise paraben kullanımı büyük bir hızla devam ediyor. Kesin bir kanıt olmadığından dolayı üreticiler parabeni hemen hemen tüm ürünlerde kullanmak konusunda oldukça kararlı görünüyorlar. Bu konuda araştırma yapan bilim insanları da bu nedenlerden dolayı paraben nedir sorusuna verilecek cevaplarda kendi aralarında çelişiyorlar. 

Neden İçinde Paraben Olmayan Ürünler Tercih Ediliyor?

Genel olarak bakıldığında kozmetik, ilaç ve temizlik sektörlerinden aldığımız tüm ürünlerin içinde insan sağlığına zararlı kimyasallar var. Ancak yapılan son araştırmalar paraben nedir zararlı mıdır sorusuna net şekilde yanıt veremese de parabensiz bakım ürünleri tercih edildiği ise bir gerçek. İnsanlar çoğunlukla parabeni en zararlı maddelerden birisi olarak gördüklerinden dolayı dikkatli davranıyorlar ve paraben içeren ürünleri almamaya özen gösteriyorlar. Deri hastalıkları ve kanser riski sebepler bir yana dursun paraben insanları içten içe de etkiliyor. 

Paraben nedir ve zararlı mıdır sorusuna çoğu kişi evet diyor ve parabenin zararlarını saymaya başlıyor. Hormonal sisteme müdahale etmesi nedeniyle özellikle kadınlar paraben içeren ürünlerden her geçen gün biraz daha uzaklaşıyor. Bazı kadınlara ise paraben nedir sorulduğunda erken yaşlanmaya sebep olan en büyük etken madde diye cevaplıyor. Özellikle bir cinsi olan metil parabenin cilde sürekli temas etmesi durumunda, cilt hücrelerini öldürdüğü söyleniyor. Tüm bu nedenlerden dolayı, paraben nedir ve zararlı mıdır diye sormadan içinde paraben ürünler alınmıyor, kullanılmıyor.

Bir önceki yazımıza https://www.yesilmarka.com/blog/kuru-ve-cansiz-saclar-icin-sac-bakim-onerileri linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir