genel

Makyaj Çantanızda Olması Gereken Bakım Ürünleri

Makyaj çantası güzelliğe ve bakıma önem veren kadınlar için oldukça önemli bir bakım sürdürme aracıdır. Bir makyaj çantasının günlük hayatta yardımcı olduğu pek çok an mevcuttur. Bir makyaj çantasının yeri geldiğinde hayat kurtarıcı olabilmesi için makyaj çantanızda olması gereken bakım ürünleri skalasını doğru belirlemek gerekmektedir.

Belirlenen bu doğru bakım ürünleri sayesinde günlük hayatta plansız gerçekleşen pek çok duruma karşılık her an hazırlıklı olabilme şansına sahip olabilirsiniz. Bunun için öncelikle ebat ve bölme sayısı için en kullanışlı olacağını düşündüğünüz bir makyaj çantası edinmelisiniz. Daha sonra ise makyaj çantasına koyacağınız ürünleri sınıflandırarak (akışkanlığına, erimesine, toz maddelerin dökülmesine önlem olarak) ürünleri bu sınıflandırmaya uygun olarak çanta içerisine yerleştirmek uygun olacaktır. Çanta seçiminde mutlaka boyuta önem gösterilmelidir. Küçük boyutlu bir çanta tercih edilecekse mutlaka kullanışlı olmasına özen gösterilmelidir.

Makyaj çantanızda olması gereken bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri şunlardır;

 • Fondöten; cilt tonu eşitsizliği ve pürüzsüz bir görüntü yakalamak amacıyla makyaj çantasında bulundurulması gereken ürünler arasındadır.
 • BB kremler; hem cilt dostu hem de kapatıcı özellikte olan bu kremler farklı tonlardaki ciltler için alternatif renk tonlarına da sahiptir. Cilt tonuna uygun bb krem makyaj çantasında anlık kurtarıcıdır.
 • CC kremler; doğal yapısı ve kapatıcılığı sayesinde işlevsel bir malzemedir.
 • Ruj; makyajın tazelenmesi ve son dokunuş için ruj makyaj çantasının vazgeçilmez ürünlerindendir.
 • Dudak bakım ürünleri; çantada bulunması gereken bir diğer ürün ise dudak nemlendirici kremlerdir. Rujun pürüzsüz görünmesi için nemli dudaklara uygulanması makyajı da kusursuz göstermektedir.
 • Yüz kremi veya nemlendirici; fondöten gibi kapatıcılık özelliği olan ürünlerin yüzde kusursuz görünmesi amacıyla cildin nemli olması gereklidir. Bu nedenle kapatıcı uygulaması öncesinde cilt doğal nemlendirici krem ile nemlendirilmelidir.
 • Far paleti; makyajın tamamlayıcı unsurlarından biri olan far uygulaması için göz rengine ve kombininize uygun far paleti seçebilirsiniz.
 • Eyeliner; gözleri ortaya çıkarmak ve etkileyici bakış oluşturmak için eyeliner kullanmak gereklidir. Göz makyajının vazgeçilmez ürünleri arasındadır.
 • Göz kalemi; tıpkı eyeliner gibi vazgeçilmez ürünlerdir. Cilt tonuna uygun ve akma yapmayan göz kalemleri makyaj çantasında bulundurulmalıdır.
 • Allık; makyajın son dokunuşu olarak kullanılan allıklar makyajın estetiğini de ortaya çıkarmaktadır.
 • Cilt temizleme pamuğu; makyajın temizlenmesi ve düzeltilmesi amacıyla çantada bulunması gereklidir.
 • Cilt temizlik solüsyonu; makyajın çıkarılması amacıyla cilt tipine uygun temizleme solüsyonu çantada olmalıdır.

Cildin makyajdan zarar görmemesi için düzenli olarak cilt temizliği yapılması gereklidir. Cilt temizliği ardından doğal içerikli ürünler kullanarak nemlendirme işlemi cildin yapısının bozulmaması için önemlidir. Yeşilmarka’nın doğal içerikli cilt nemlendiricilerini internet sitesi üzerinden inceleyerek size en uygun seçeneğin siparişini verebilirsiniz. Bu yazımızda makyaj çantanızda olması gereken bakım ürünleri ve içerikleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Makyaj Çantanızda Olması Gereken Bakım Ürünleri

Yeşilmarka Doğal Dudak Balmı – Çilek Aromalı ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Doğal Bir Makyaj Görünümü İçin Kullanılması Gereken Malzemeler

Doğal bir makyaj görünümü elde etmek için bazı ipuçları vardır. Bunların en önemlisi nemli bir cilttir. Makyajdan yaklaşık yarım saat önce nemlendirilmiş cilt doğal bir makyaj görüntüsü yakalanmasında yardımcı olmaktadır. Bir diğer püf nokta ise makyaj renkleri pastel tonlara yakın olarak seçilmelidir. Günlük kullanıma uygun doğal tonlar tercih edilmelidir.

Doğal bir makyajın oluşabilmesi için cilt tonuna, saç rengine ve göz rengine en yakın renkler tercih edilerek renk bütünlüğü sağlanmalıdır. Makyaj çantanızda olması gereken bakım ürünleri içerisinde buna uygun malzemeler bulundurulmalıdır. Natürel bir makyajın en önemli kuralı her zaman için cilde en iyi şekilde bakmaktır. Bunun için de en doğru cilt temizliği ve cilt nemlendirme adımları uygulanmalıdır. Ancak bu şekilde uygulanan bir ritüel sayesinde kullanılan makyaj ürünleri de cilt üzerinde doğal bir akışta kalacaktır.

Makyaj sonrası doğal bir görüntü yakalamak amacıyla makyaj çantanızda olması gereken bakım ürünleri şunlardır;

 • Cilt nemlendiricileri, kuru ciltlerdeki pul pul görünümün önüne geçilerek uygulanan kapatıcının porselen bir görüntü sağlamasına sebep olur. Bu nedenle özellikle içeriği doğal cilt nemlendiricileri tercih edilerek cilt dokusunun pürüzsüz görünmesi sağlanmalıdır.
 • Doğal görünüm elde etmek için kusurların kapatılması gereklidir. Bu nedenle makyaj çantasında olması gereken bakım ürünleri arasından nemlendirici sonrasında bb veya cc kremler bulundurulması da tavsiye edilmektedir.
 • Makyaj çantanızda olması gereken bakım ürünleri seçeneklerinden biri ise güneş kremidir. Nemlendirici ve kapatıcı özellikli olan güneş kremleri hem güneşin zararlı etkilerinden korur hem de cildin ihtiyacı olan nemi sağlar. Yeşilmarka doğal kozmetik ve cilt bakım ürün kategorisinden size uygun güneş kremini tercih edebilirsiniz.
 • Cildin kusurlarının etkili şekilde kapatılması için cilt yapısına uygun pudra uygulaması yapılmalıdır.
 • Doğal tonlarda ve cilt rengine uygun far kullanımı gözlerde ışıltı etkisi sağlamaktadır.
 • Makyaj çantanızda olması gereken bakım ürünleri içerisinde yer alan rimellerin etkinliğinin sağlanabilmesi için makyajın en önemli parçalarından biri olan kirpikler için ise günlük hayatta kirpiklerin beslenmesi için doğal yağlar uygulanabilir. Badem yağı, hindistan cevizi yağı gibi doğal etkenlerin tesiriyle canlanan kirpiklere uygun bir rimel seçilerek kirpiklerin doğal görünümü desteklenmelidir. Maskara uygulaması ile bakışlar daha etkileyici hale gelmektedir.
 • Pürüzsüz ve doğal makyaj için bir diğer öneri ise cilt rengine uygun doğru highlighter seçimidir. Doğru bir highlighter ile cilde etkili bir ışıltı ve aydınlık sağlanarak cildin sağlıklı görünümü desteklenebilmektedir.
 • Doğal dudak rengine yakın bir ruj veya doğal rengini korumak için sadece besleyici içerikli bir nemlendirici de bulundurulabilir. Özellikle ten rengi görünümü makyaj yapılmamış gibi görünmesine rağmen oldukça bakımlı bir imaj yaratmanızı sağlamaktadır.
 • Doğal makyajın en önemli maddesi ise eyeliner sürmemektir. Göz kalemi de aynı etkiyi oluşturduğu için uygulanmamalıdır. Beyaz rengi göz kalemi uygulamasından da kaçınmak gereklidir.
Makyaj Çantanızda Olması Gereken Bakım Ürünleri

Yeşilmarka Doğal Güneş Kremi ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Makyaj Çantasında Bulunması Gereken Malzemelerin İçerikleri Nasıl Olmalıdır?

Makyaj çantası kadınların gün içerisindeki en önemli yardımcısıdır. Bu çantanın içerisindeki malzemeler gün boyunca el altında olan ve sıklıkla kullanılan ürünlerden oluşmaktadır. Bu nedenle içerisine konulan ürünlerin titizlikle ve detaylı araştırmalar sonucu belirlenmiş cilt dostu ürünlerden oluşması gerekmektedir.

Makyaj çantanızda olması gereken bakım ürünleri mutlaka doğal içerikli olmalıdır. Kozmetik alanında belirli sertifikalara sahip ürünler çanta içerisinde bulundurulmalıdır. Tüm cilt tiplerinde test edilmiş, her cilt tipine uygun, alerjen maddeleri içermeyen, zararlı kimyasallar bulundurmayan tamamen cilt faydası düşünülerek oluşturulmuş ürünlere yer verilmelidir. Zamanla vücutta ağır metal birikmesinden dolayı zehirlenmelere ve cilt problemlerine neden olabilmektedir. Doğal kozmetik ürünlerine yönelmek veya doğal içerikli ürünler kullanmak cilt sağlığı için oldukça önemlidir.

Makyajın ve kombinin tamamlayanı olan saçlar için de makyaj çantanızda olması gereken bakım ürünleri saç spreyi ve saç kremleridir. Cilt bakımında olduğu gibi saç ve saç bakım ürünlerinde tıpkı makyaj ürünlerinde olduğu gibi doğal içerikli ürünler arasından seçilmelidir. İçeriğinde aloe vera, kestane özü, hindistan cevizi yağı, argan yağı, biotin gibi doğal bitki özleri ve vitaminleri barındıran ürünler tercih edilebilir.

Bir önceki yazımıza https://www.yesilmarka.com/blog/evde-yapabileceginiz-el-bakimi-rutinleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir