genel

Vücudunuz İçin Doğru Aminoasit Kullanımı

Aminoasit kullanımı günümüzde pek çok kez bahsedilen ve daha çok sporcular tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Peki aminoasit nedir ve ne işe yarar? Aminoasit insan hayatının sürmesini sağlayan proteinlerin yapıtaşıdır.

Vücut gelişimi, sağlığının sürdürülmesi için en gerekli besin grubudur. Bu nedenle doğru miktarda tüketimi insan sağlığının sürdürülmesi için çok önemlidir.

Kas kütlesi ve gücünün artmasında aminoasitler oldukça etkilidir. Bazı aminoasitler vücut tarafından yeterince üretilemediği için dışarıdan ek olarak alınması gerekmektedir. Bu ek destek gerek bazı besin grupları aracılığı ile gerekse aminoasit destek gıda takviyeleri ile alınabilmektedir. Yeşilmarka bu anlamda kullanıcılarına pek çok aminoasit destek gıda ürünü sunmaktadır.

Aminoasit kullanımı doğru dozda ve zamanda gerçekleştirilmelidir. Günlük gerekli aminoasit miktarı bilinerek bu göz önünde tutularak gerekli destek sağlanmalıdır. Yanlış veya fazla dozlarda kullanım durumlarında vücut dengesine edilen müdahale sebebiyle çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

Takviye miktarları metabolizma dengesini sağlayabilmek adına uzman kişiler tarafından belirlenmelidir. Aksi takdirde ortaya çözmesi daha zor sağlık problemleri çıkmaktadır.

 

Vücudunuz İçin Doğru Aminoasit Kullanımı

Yeşilmarka Glutamine – Bitkisel Bazlı ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Fazla aminoasit kullanımı sonrası ortaya bazı sistem bozuklukları çıkmaktadır. Aminoasit fazlalığın ilk etkilediği sistem sindirim sistemidir. Fazlalıkla karşılaşan vücut kusma, karın ağrısı, şişlik ve hazımsızlık gibi belirtiler göstererek rahatsızlığını belirtmektedir.

İlk olarak bu belirtileri gösteren aminoasit fazlalığı daha sonraki tablolarda nörolojik, kas iskelet sisteminde problemler, kalp rahatsızlıkları vb. aksaklıkları ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle aminoasit kullanımı miktarı önemli olan aminoasit destekler bilinçli şekillerde gerçekleştirilmelidir.

Aminoasit Nasıl Tüketilmelidir?

Aminoasit kullanımı özen ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Bu süreç bilirkişiler tarafından önerildiği şekilde sürdürülmelidir. Aminoasit tüketimi oldukça faydalı ancak bir yandan da riskli bir durumdur. Bu sürecin doğru yönetilerek vücut için maksimum verimin sağlanması gerekmektedir.

Aminoasit kullanılan süre boyunca su tüketimi de ön planda tutulmalıdır. Böbrek fonksiyon ve işlevlerinin eksiksiz sürdürülmesi adına su tüketimine dikkat edilmelidir.

Aminoasit desteği tek başına etkili olamamaktadır. Bu takviye kullanım süreci aynı zamanda beslenme düzeni ile de desteklenmelidir. Vücut metabolizması için yeterli proteinli besin alımı da kas gücünün geliştirilmesi sürecinde etkili konulardan birisidir.

Aminoasit kullanımı belirli bir düzen içerisinde sağlanmalıdır. Her gün yeterli miktarda vücut sağlığını destekleyecek şekilde planlanmalıdır. Aminoasit tüketimi mutlaka spor öncesi ve sonrası olmalıdır. Bu sayede bu tüketim sayesinde maksimum verim elde edilecektir.

Aminoasit kullanımı sonrası ciltte bozulmalar yaşanan durumlarda (sivilce, akne, sebum birikimi gibi) aminoasit tüketimi sonlandırılarak bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Aminoasitler zararlı besin grupları değildirler. Ancak doğru kullanımla vücutta doğru etkiler görülmektedir. Bu nedenle tüketim miktarı ve zamanı titizlikle takip edilmelidir. Doğru kullanım sonucu vücut gelişimi hızlanır, güç miktarı artar.

Aminoasit kullanımı için açlık düzeyi önemlidir. Vücudun kolay metabolize edebilmesi için önerilen kullanım şekli aç karna iken alınmasıdır. Kas dokusunun gelişmesi ve iyileşmesinin hızlı gerçekleşebilmesi için spor öncesi aç karna alınan aminoasit destekleri daha etkili olmaktadır.

Aminoasit Ne Kadar Tüketilmelidir?

Aminoasit kullanımı miktarı doğru dozajlarda sağlanmalıdır. Aminoasitler günde 7-16 gr arasında alınmalıdır. Dozajın güvenli aralıkta kalmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aminoasitler genel olarak zararlı değillerdir. Ancak maksimum düzeyde bir verim sağlanabilmesi için mutlaka yeterli miktarda alınması gerekmektedir.

Aminoasit kullanımı boyunca doğru besin grupları ile birlikte desteklenmesi gereklidir. Öncelikle aminoasitler antrenman öncesi ve sonrası aç karna kullanılmalıdır. Bunun dışındaki beslenme programında ise et ve et ürünleri, süt, peynir, yumurta, baklagiller gibi protein içerikli besin gruplarının dengeli tüketimi sağlanmalıdır.

Vücudunuz İçin Doğru Aminoasit Kullanımı

Yeşilmarka BCAA 4:1:1 – Aromasız ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Beslenme programında sindirimi kolay besinlere yer verilmelidir. Günde en az bir porsiyon sebze ve bir porsiyon da meyve tüketimine yer verilmelidir. Bu süreçte ise günde en az 2-3 litre su tüketilmelidir. Metabolizma hızlandırıcı bitki çayları ve protein içerikli içecekler tercih edilmelidir. Yeşilmarka’ya ait protein tozu shakeleri ile hem sıvı ihtiyacı hem günlük protein ihtiyacı karşılanabilir.

Aminoasit kullanımı güvenilir markaların üretmiş olduğu aminoasit takviyeleri ile sağlanmalıdır. Aksi takdirde bilinçsiz ve kalitesiz ürünlerin kullanılmasıyla vücut dengesi bozularak çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkacaktır.

Spor yapan bireyler hem beslenme hem de sıkı antrenmanlar aracılığıyla kas ve yağ kütle dengelerini yakından takip ederek süreci yönetmektedirler.

Kas kütlesinin ve gücünün artırılması ve devamlılığının sağlanması için mutlaka protein tüketimine özen göstermek gerekmektedir. Her birey için günlük alınması gereken bir protein miktarı vardır. Ancak sporcular için bu miktar diğer bireylere göre daha fazla önem teşkil etmektedir.

İhtiyaç duyulan aminoasit miktarı her gün atlanmadan vücut için sağlanmalıdır. Bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu enerji miktarı sağlanır, sindirim sistemi düzenlenir, mide problemlerinin önüne geçilir ve gaz ve bağırsak problemleri engellenir. Bu tarz sorunların önüne geçebilmek için yağlı, baharatlı, tuzlu ve lifsiz gıda tüketimlerinden kaçınılmalıdır.

Dengeli ve düzenli içeriklerle oluşturulmuş bir beslenme programı sayesinde vücut ihtiyaç duyduğu yapı taşlarını karşılarken bir yandan da istenen vücut gelişmesi desteklenmiş olmaktadır.

Aminoasit Hangi Doğal Besinler ile Alınabilir?

Yeşilmarka sporcu destek ürünleri arasında pek çok aminoasit takviyesi ürünü sunmaktadır. Bu destek ürünler sayesinde kullanıcılar doğal içerikli takviyeleri kullanarak istenen kas gelişimi ve gücünü sağlamaktadır.

Bu şekilde bir aminoasit kullanımı ile vücuda gereken destek sağlanabileceği gibi gereken aminoasit miktarı bazı besinler aracılığıyla da alınabilir.

Bu besinler daha çok hayvansal gıdalarda (kırmızı et, balık, kümes hayvanları, yumurta vb.) , bazı bitki ve sebze ürünlerinde, kuruyemiş, baklagiller gibi besin gruplarında bazı protein destekleri sağlanabilir.

Bu besinlerin pişme oranları genellikle az pişmiş şekilde olması önerilir. Protein fazla ısıda çabuk bozulan bir grup olması sebebiyle protein içerikli besinlerin az pişmiş şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Bu sayede aminoasit yapı taşı zarar görmeden vücuda alınarak gereken ihtiyaç miktarı karşılanacaktır.

Hazırlanan protein shakeleri de aynı şekilde sıcak su yerine ılık veya soğuk sularla hazırlanarak protein bozulmalarının önüne geçmek gerekmektedir.

Aminoasit kullanımı genel olarak tüm bireyler tarafından tercih edilmelidir. Ancak sindirim sistemi sıkıntısı olan bireyler tarafından, kas gücü zayıflığına sahip bireyler tarafından, beden kitle indeksi düşük bireyler tarafından ve düzenli antrenman yapan bireyler tarafından mutlaka atlanmadan tüketilmelidir.

Aminoasit vücut işleyişinde çok önemli olması sebebiyle bu destek düzenli şekillerde vücuda sağlanmalıdır. Aminoasitler; bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun çabuk hastalanmasını önlerler.

Yağların yakılmasında etkili olmaları sebebiyle kas kütlesinin artmasında hızlı etki sağlarlar. Yorgunluk hissini azaltarak uzun egzersizlerin yapılmasında fayda sağlarlar. Kas zayıflığı ve yırtılmaları durumunda kas onarımını hızlandırarak iyileşme sürecinin kısalmasını sağlarlar.

İştahı, psikolojik durumu ve uyku sistemini olumlu yönde etkileyerek vücut dengesinin sürdürülmesini sağlar. Aminoasit kas ve yağ dengesi dışında cilt sağlığının da iyileştirilmesini sağlar.

Bunun yanı sıra kan şekeri düzeyinin düzenlenmesini sağlayarak yağsız vücut kütlesinin korunmasına etki eder. Spor yaralanmalarının hızlı iyileşmesini sağlar.

Aminoasitler gerek spor sürecinde gerek normal hayat akışında vücudun pek çok sistemini etkilemesi sebebiyle alınması zorunlu besin gruplarındandır. Bilirkişiler aracılığıyla düzenlenen düzenli ve dengeli beslenme programları aracılığıyla ihtiyaç duyulan miktar titizlikle vücuda alınmalıdır.

Önceki yazımıza https://www.yesilmarka.com/blog/elleriniz-icin-dogal-sabun-kullanmanin-onemi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir