Doğal Kozmetik

Neden Doğal Kozmetik Ürünleri Tercih Edilmeli?

Neden Doğal Kozmetik Ürünleri Tercih Edilmeli?

Bu yazımızda neden doğal kozmetik tercih etmeliyiz sorusuna cevap aradık keyifli okumalar dileriz. 

Kozmetik ürünleri tercih eden bireylerin büyük bir çoğunluğu hangi kozmetik ürününü seçeceği hakkında çeşitli endişeler taşımaktadır. Günümüzde piyasada yer alan birçok kozmetik ürünü doğal değildir. İçerisinde çeşitli kimyasal maddeleri bulunmaktadır. Bundan nedenle da insan sağlığına ciddi zararları ve etkileri olabilir.

Çeşitli sebeplerden doğal kozmetik ürünleri sıklıkla kullanan kişilerin kozmetik ürün tercihleri oldukça önemlidir. Çünkü sıklıkla kullanılan ürünün doğal olmaması kullanan kişilerin vücudunda kısa ya da uzun vadede oldukça ağır hasarlar ortaya çıkarabilir. Doğal olmayan bu kozmetik ürünlerin zararları genellikle anlık olarak ortaya çıkmamakta, kimyasal maddelerin vücutta birikmesiyle zaman içerisinde kendini göstermektedir. Bu nedenle sıklıkla kozmetik ürün kullanan bireyler başta olmak üzere herkesin insan sağlığı için tehdit oluşturmayan doğal kozmetik ürünleri tercih etmesi gerekir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşmanız olasıdır. Sağlığımızı korumak için doğal kozmetik ürünleri tercih etmeli, kimyasal maddeler içeren ürünlerden uzak durmalıyız.

Bugün artık bilinçli tüketiciler, ürün tercih ederken içeriğindeki doğal ham madde oranlarına bakıp ona göre tercih yapıyor. Hem çevre hem de sağlığımız için çok önemli tercihlerimizi doğal kozmetikten yana kullanmamız.

Kimyasal Kozmetik Ürünleri Kullanılırsa Neler Olur?

Günümüzde ‘’Organik Kozmetik Ürünü’’ ürettiğini ve kullanıcılara sunduğunu iddia eden ve bu sloganlar üzerinden satış yapan birçok marka ürünlerinin içerisinde kullandığı az miktardaki kimyasalı görmezden gelerek aslında doğal olmayan kozmetik ürünleri satmaktadır. Bu ürünler insan vücudunda kısa vadede etkilerini göstermemekle birlikte zamanla çeşitli sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bilinmelidir ki miktarı ya da ne olduğu fark etmeksizin anlık mutluklar için kullanılan tüm kimyasallar, biz insanlar için zehirdir ve kullanılmamalıdır.

Kozmetik ürünler bilindiği üzere vücut bakımı en hassas bölgelerinde dahi kullanılmaktadır. Örneğin yüzümüz, en fazla kozmetik ürünlere maruz kalan bölgelerimizdendir. Yüzlerimiz gibi çok hassas olan diğer bir bölgemiz ise gözlerimizdir..

Bu vücut bölgeler için kullanılan krem, parfüm, jel ve bunlar gibi kozmetik ürünlerin tamamen doğal olması gerekmektedir. Kozmetik ürünlerin kimyasallar kullanılarak üretilmesi ve doğru koşullarda üretilmemesi vücudumuzun bu bölgelerinde tahrişe, kalıcı hasarlara ve hatta organ kayıplarına dahi sebep olabileceği unutulmamalı, ürün tercihi dikkatli yapılmalıdır.

Kimyasal ürünler, sağlığınıza zarar vermesinin yanında ihtiyaçlarınıza da tam olarak karşılamaz. Örneğin satın alınan katkı maddesi yüksek ruj, kişiye zarar vermesinin yanı sıra doğal ve hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Yani kimyasal ürünlerle tam olarak istediğiniz sonuçları alabilmeniz mümkün değildir. Çünkü doğa, taklit edilemeyecek kadar özeldir. Bu yüzden satın alacağınız cilt bakım ürünleri doğal içeriklere sahip olmalı. Bu hem sağlınızı korumanız hem de ürünün kullanım amacını yerine getirebilmesi adına önemlidir.  Doğal içerikli cilt bakım ürün çeşitlerine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Neden Doğal Kozmetik Ürünleri Tercih Edilmeli?

Yeşilmarka Güne Merhaba Seti Ürünümüzü İnceleyebilirsiniz.

Doğal Kozmetik Ürünlerinin Faydası

Doğal kozmetik ürünler, kullanıcısına birçok noktada fayda sağlamaktadır. İlk olarak yaşamdaki en önemli şeylerden biri olan sağlığınız için herhangi bir tehdit oluşturmaz. Kişilerin doğadaki bitkilere karşı herhangi bir alerjik reaksiyonunuzun bulunmaması durumunda sizlere birçok noktada konfor ve avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle birçok kişi doğal kozmetik ürünler temin etmeye ve kullanmaya dikkat etmektedir. Doğal nemlendirici, doğal şampuan gibi doğal kozmetik ürünlerinin faydalarını biraz daha detaylandırmak gerekirse karşımıza şu tablo çıkacaktır:

  • Koruyucu Özelliği

Doğal kozmetik ürünlerinin önemli avantajlarından birisi de koruyucu özelliğidir. Kullandığınız herhangi bir doğal kozmetik ürünü, sürüldüğü veya kullanıldığı bölgeye fayda sağlamaktadır.

Daha Başarılı Performans

Doğal kozmetik ürünleri doğru bir şekilde birbirlerine sentezlenmiş olması durumunda; performans noktasında beklentilerinizi tam olarak karşılayacaktır. Yani kullandığınız göz kaleminin doğal ürünlerle üretilmiş olması kaliteli ve etkileyici sonuçlar doğuracaktır.

  • Minimum Yan Etki

Kozmetik ürünlerinin çeşitli yan etkileri bulunabilir ve bu yan etkiler kişilerin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Fakat kimyasallar ile üretilen kozmetik ürünlerle karşılaştırılınca doğal kozmetik ürün kullanımıyla ortaya çıkabilecek yan etki sayısı oldukça azdır.  Ortaya çıkabilecek yan etkiler de çoğu zaman ciddi olmayan geçici etkilerdir.

  • Sağlıklı

Doğal kozmetik ürünleri belirttiğimiz gibi insan sağlığına zararlı etken maddeler sahip değillerdir. Kişinin herhangi bir alerjik reaksiyonu olmaması durumunda insan sağlığına tehdit etmemektedir. Doğal kozmetik ürünlerinin tercih edilmesinin ilk sebebi “sağlık” olmalıdır.  Sağlığınız, herhangi bir şey için riske edilemeyecek kadar değerlidir.

Doğal Kozmetik Ürünü ve Kimyasal Kozmetik Ürün Farkı

Doğal kozmetik ürünleri ve kimyasal kozmetik ürünleri arasındaki fark oldukça büyüktür. Performans, fiyat, fayda ve zararları açısından belirgin farklılıkları bulunur.

Kozmetik ürünü kullananların her koşulda, sağlığını riske atmayacak tamamen doğal olan ürünleri tercih etmesi gerekmektedir. Kimyasallar kullanılarak üretilen diğer ürünler ise insan sağlığına zararlı olmasının yanı sıra kişinin ihtiyaçlarını karşılamayacak ve onu yeterince mutlu etmeyecektir. Kimyasal ve doğal kozmetik ürünlerinin farkı şu şekilde ifade edilebilir:

-Doğal Kozmetik Ürünü Özellikleri

Doğal kozmetik ürünü adında anlaşılacağı üzere tamamen doğal ürünler kullanılarak üretilmektedir.  Bu kozmetik ürünleri doğadaki eşsiz bitkilerin başarılı bir şekilde bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ayrıca performans açısından da avantaj sağlayan kozmetik ürünleri kullanıcısını tatmin etmektedir. Bilindiği üzere doğal kozmetik ürünlerinin fiyatları kimyasal kozmetik ürünlerine göre bir miktar daha fazladır. Çeşitli kimyasalların kullanımı maliyeti düşürdüğü için bu ürünler piyasada doğal kozmetik ürünlerine göre biraz daha uygundur. Tabii ki bu bir genellemedir ve ‘’Uygun fiyatta doğal kozmetik ürünleri olmaz, bulunmaz.’’ demek değildir. Kimyasal ve doğal kozmetik ürünleri arasındaki fiyat farkı sağlığınızı göz ardı etmenizi gerektirecek boyutta değildir. Sağlığınızı öncelikli tutmalısınız.

-Kimyasal Kozmetik Ürünü Özellikleri

Kimyasal kozmetik ürünleri adında da anlaşılacağı üzere doğal olmayan suni özler ile oluşturulmuş ya da bu suni özleri içerisinde barındıran ürünlerdir. Örneğin naneli bir parfüm üreten marka, parfümün içerisinde gerçekten nane özü eklemek yerine, nane kokusunu taklit eden öz oluşturur ve kullanır. Böylece ürüne doğal olmayan maddeler eklenmiş olur.

Kimyasal ürünlerin sunduğu performans ile kozmetik ürünü kullanıcılarının performans istekleri arasında ciddi farklar bulunur. Bu ürünler kullanıcının performansını karşılama konusunda yeterli değildir.

Kimyasal kozmetik ürünlerinin kullanıcıları için oluşturduğu en büyük tehlike, kısa ya da uzun vadede kullanıcının sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakmasıdır. 

Fiyat konusunda bir karşılaştırma ve değerlendirme yapıldığında kimyasal kozmetik ürünlerinin doğal kozmetik ürünlerine göre daha uygun olduğu kolaylıkla görülebilir. Fakat fiyatlarının uygun olması bu ürünleri tercih etmeniz için yeterli olmamalıdır. İlerleyen yıllarda istemediğiniz sağlık problemleriyle karşılaşma riskini göze almamalısınız.

Doğal Kozmetik Ürünlerini Tercih Etmek:

Yazımızda doğal kozmetik ürünü ve kimyasal kozmetik ürünü arasındaki farklar bu şekilde özetledik. Tabii bu belirtilen detaylar kabaca ele alınmıştır. Daha detaylı bir değerlendirme yapılarsa daha geniş bir karşılaştırma yapılabilir, farklılıklar ortaya konabilir. Bu kıyaslamanın temel amacı doğal kozmetik ürünlerinin neden tercih edilmesi gerektiği konusunda sizlere bilgi vermek, artılarını ve eksileri ortaya koymaktı. Bunu yaparken tabii ki kimyasal kozmetik ürünlerinin neden tercih edilmemesi gerektiği konusunda sizlere bilgi vermeyi, belki de zararları konusunda farkında bile olmadan kullandığımız bu ürünlerin eksi yönlerini ortaya koyarak sağlığınızı korumanız noktasında kozmetik ürün seçiminizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmayı istedik.

Yeşilmarka olarak doğallığınızı ve sağlığınızı korumak önceliğimizdir.

Bir önceki yazımıza https://www.yesilmarka.com/blog/dogal-kozmetik-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir