Yediğimiz ve içtiğimiz gıdaların helal olmasına dikkat ediyoruz, bunun için içeriği temiz, sağlıklı ve doğal olan ürünleri tercih ediyoruz.

Ancak aynı hassasiyeti kişisel bakım ürünlerimizi seçerken de gösteriyor muyuz?

Helal kozmetik hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz ?

HELAL KOZMETİK VE HELAL KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ HAKKINDA NE KADAR BİLGİ SAHİBİYİZ?

Tükettiğimizi gıda maddelerin içerikleri hakkında bilgi ve bilinç sahibi olmaya başladık ancak günlük kullandığımız kişisel bakım ürünleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değiliz, pek çok zararlı maddeden vücudumuzu koruyamıyoruz.

Gün içinde farkında olmadan birçok kimyasal içeren ürünleri kullanıyoruz.

Yapılan araştırmalara göre bir kadının bir gün içinde vücuduna yaklaşık 515 farklı kimyasal madde girmektedir.

Bu maddelerin başlıcaları; dioksin, kozmetik renklendiriciler, nitrozamin, polietilen glikoller, sodyum lauryl sülfat, formaldehit, vazelin, sıvı parafin, mineral yağ, paraben, talk pudrası, parfüm, lanolindir.

Kullandığımız ürünlerle birlikte fark etmeden zararlı maddeleri vücudumuz alır ve kan dolaşımı ile birlikte tüm bedenimize yayılır. Sentetik ve Toksik maddeler içeren ürünler vücudun hormonal dengesine zarar verirler.

Vücutta birikirler alerjik ve kanser yapıcı etkiler gösterirler. Ayrıca helal yolla elde edildiği şüpheli, gizli hayvansal katkı maddesi içeren ürünler bulunmaktadır.

Helal ve Organik sertifikaları olan ve doğal içeriği yüksek ürünleri tercih etmeliyiz.

BUGÜN PEK ÇOK HELAL SERTİFİKALI KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNÜ VAR TERCİH EDERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Helal kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, dünya genelinde güvenilirliği kabul edilmiş, Helal sertifikalandırma yetkisine sahip bir kuruluşlar tarafından, denetlenmeli ve sertifikalandırılmalıdır.

Ürünlerin içerik bilgisini paylaşan markaları tercih etmeliyiz. Ürünlerin içerikleri, kullanılan ham maddeler helal, temiz, yüksek oranda doğal ve organik içeriklere sahip olmalıdır. Bu içerikler sertifikalarla doğrulanabilmelidir.

Yeşilmarka ürünleri 50 ülkenin Helal Sertifika kurumlarını bir araya getiren çatı kuruluşu olan WHC (World Halal Council)’nin akredite kurumu olan GİMDES Helal sertifikasına sahiptir ve organik veya doğal içerikli ürünlere etiketleri dünyanın en bilinen sertifika kuruluşu ECOCERT organik sertifikalı hammaddeler kullanmaktadır.

DOĞAL İÇERİK NEDİR, HELAL İÇERİK NEDİR?


Bir ürünün içeriği %95 oranında doğal ise ürün doğal içeriğe sahip kabul edilir.

Helal içerik ise üründe sağlığa zararı bulunmayan maddeler ile üretilmiş, İslam dini tarafından necis olarak kabul edilen alkol türevleri kullanılmamış, Hayvan ve hayvanlardan elde edilen hammadde var ise helal kabul edilen ve helal kesim olduğu belgelendirilmiş hayvanlardan elde edilmiş olmalı.

İnsana ait olan ve bunlardan türetilmiş herhangi bir bileşen ve domuz vb. haram hayvanlardan elde edilen katkı maddeleri kullanılmamış olmalıdır.

Yeşilmarka GİMDES Helal Sertifikası ve ECOCERT Organik hammadde sertifikalarına sahiptir.


2 Comments

zeynep pinar yilmaz · 10 Nisan 2019 at 13:14

Merhaba iyi günler … Satış temsilciniz nasıl olabilirim?

    Yeşilmarka · 11 Nisan 2019 at 07:00

    Bizlere WhatsAppa hattımızdan ve sosyal medya hesaplarımızdan ulaşarak konuyla ilgili detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir