Gece Yapılan Cilt Bakımı Neden Önemlidir ?

Gün boyu cildimizdeki gözenekler kir, makyaj kalıntıları gibi dış etkenlerden dolayı tıkanır, cilt nefes alamaz hale gelir. Gözeneklerin tıkanması, siyah nokta oluşumuna sebep olur.

Makyaj kalıntıları; cildin yağ dokusuna hasar verir, ciltte yağ birikimine sebep olur.

gece cilt bakımı

Gün boyu dış etkenlere maruz kalan cildin nefes alamaz hale gelmesi ile yaşlanma hızı artar, sağlıksız görünür ve farklı sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Gözenekleri açılmış, temiz bir cilde yapılan gece bakımı ile cilt geceleri kendini toplar, hücrelerin yenilenmesini sağlar ve cilde aydınlık bir görünüm kazandırır.

Cilt 18:00-04:00 arasında kendini yeniler.

Bu aralıkta cildin temiz olması ve yapılan bakımlar cildin kendini yenilemesine fazlasıyla faydalı olacaktır. Bu sayede sabah canlı, sağlıklı, yenilenmiş bir cilt ile güne başlayabilirsiniz.

Gece cilt bakımı nasıl olmalıdır?

İlk olarak alkol ve sls/sles, parfüm gibi zararlı maddeler içermeyen cilt tipinize uygun mümkünse doğal bir temizleyici ile cildimizi yağ, kirden, makyajdan arındırmalıyız.

Bu işlemi yaparken yumuşak, dairesel hareketlerle cilde masaj yapmanızı tavsiye ederiz. Cildi arındırırken de ılığa yakın soğuk su tercih edilmelidir.

Sonrasında (ciltte cildin yağ dengesini sağlayan yatıştırıcı özelliği olan) gül suyu, silis yönünden zengin olan maden suyu (silis, elastin ve kollajen liflerinin arasında yer alan yumuşak hücreleri güçlendirmesi ile bilinir) veya (hücresel aktiviteyi düzenleyip doğal antioksidanlar içeren) yeşil çay gibi doğal bir tonik ile cildimizi rahatlatıp, nemlendirme için hazırlamalıyız.

Her cildin yağlı, kuru, karma veya normal nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.

Nemlendirici seçerken cilt tipine uygun olan ve trietanolamin (TEA), parfüm, paraben gibi sağlığa zararlı maddeler içermeyen.

Tercihen doğal içerikli, kolay emilen, ciltte yağlı his bırakmayan gece bakımına uygun nemlendiriciler tercih edin.

Nemlendiriciyi cildinize uygularken aşağıdan yukarıya doğru ve masaj yaparak cildinize yedirin.

Göz ve çevresi de nemlendirmeye ve bakıma ihtiyaç hisseder Anti-aging özelliği olan doğal içerikli bir göz çevresi bakım kremi ile gece göz çevresi bakımınızı yapabilirsiniz.

Hava şartları ve bakımsızlık nedeniyle nemini kaybeden dudaklar kurur, zamanla soyulmaya başlar ve dudakta çatlaklar oluşur.

Ayrıca güneş dolayısı ile dudaklarda lekeler oluşabilir.

Evde doğal malzemelerle hazırlayacağınız bir dudak peelingi ile dudaklarınızdaki ölü derilerden kurtulabilir. Sonrasında doğal bir dudak balmı ile dudaklarınızın ihtiyacı olan bakımı yapabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir