Doğal Kozmetik

Doğal Kozmetik Nedir?

Doğal Kozmetik Nedir?

Doğal kozmetik nedir, doğal kozmetik denince akla neler gelmelidir? Sizin için yazımızda paylaştık. İnsanlar eski çağlarda bitkilerden elde ettikleri bitkisel karışımlar ile başta yiyecek, ilaç ve bakım gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaktaydı. Zaman içerisinde insan nüfusunun artış göstermesi, endüstrinin gelişmesi ve muazzam bir tüketimin ortaya çıkması; insanları doğal ürünlere alternatif olarak doğal olmayan ürünleri bu ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaya yönlendirmiştir.

Birkaç yüzyıl önce insanlar elde ettikleri çeşitli doğal karışımları farklı ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı gibi benzer karışımlar olarak da kullanıyordu. Fakat aradan geçen zamanla birlikte endüstrinin gelişmesi ve insanlarının yaşam biçimlerinin değişmesiyle birlikte yerini insanın doğasına uymayan, sağlığını birçok yönden tehlikeye sokan endüstri ürünlerine bırakarak özünden ayrıldı.

Çeşitli bitkileri birbirlerine sentezleyerek elde edilen bakım ürünleridir. Bu ürünler adından anlaşılacağı gibi doğanın bizlere sunduklarından üretildiği için ‘’doğal’’ ürünlerdir.

İnsan nüfusunun artması, endüstrinin gelişmesi, seri üretimin yaygınlaşması ve yapılan çeşitli reklam kampanyaları ile çeşitli kimyasallar kullanılarak üretilen kozmetik ürünler; insan sağlığına zararlı olmayan doğal kozmetik ürünlerine olan ilgiyi azaltmıştır. Yapılan araştırmalara göre piyasada bulunan her 10 kozmetik ürününden 7’si %100 doğal değildir, çeşitli kimyasal maddeler içerir. Maalesef bildiğiniz gibi bu kimyasal maddeler insan sağlığına oldukça zararlıdır. Son yıllarda insanların bu konuda daha bilinçli hale gelmesiyle talep artmakta ve bu ürünlerin değeri her geçen gün biraz daha anlaşılmaktadır.

Doğal Kozmetik Ürünlerin Cilde Faydaları

Doğal kozmetik ürünleri günümüzde tercih edilmesi gereken önemli bakım ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere gün geçtikçe tükettiğimiz kozmetik ürünleri hakkında zihnimizde çeşitli soru işaretleri doğmaktadır. Bu soru işaretlerinin temel sebebi, kozmetik ürünlere olan yüksek talebin ortaya çıkardığı endüstriyel sorunlardır.

Global şirketler daha fazla kozmetik ürünü üretebilmek için pek doğru olmayan yöntemler seçmiştir. Fakat bazı önemli markalar da insan sağlığını koruma kaygısı duyarak üretimlerine devam etmiştir.

Doğal kozmetik ürünleri bireye birçok noktada avantaj sağlamaktadır. Ürünün doğal olması, beraberinde sağlıklı olmasını getirmektedir. Elbette ki alerjik reaksiyonların ortaya çıkma ihtimali istisnai bir durumdur. Temel olarak doğadan alınıp işlenmiş olan ürünlerden oluşmaktadır. Tamamen bitkisel özlerden ve bitkilerden üretilmektedir.

Cilde faydalarını şu şekilde listeleyebiliriz:

–        Cildi genç tutar.

–        Cildinizi besler ve güzelleştirir.

–        Ciltte bulunan gözeneklerin kaybolmasını sağlar.

–        Sivilce ve siyah nokta gibi detayları güvenle yok eder.

–        Çeşitli yanık ve izlere iyi gelir

–        Yaşlanmaya karşı koruyucu bir etki yapar.

–        Herhangi bir kimyasal kullanılmadığı için cildinizi yumuşatır.

–        Doğal ürünlerden kaynaklı cildi diri tutar ve besler.

Genel itibari ile doğal ürünleri kullanan bireyin sağlığını koruduğu için günümüzde milyonlarca insan güven içerisinde kullanmaktadır. Sizler de hiçbir şekilde kimyasal kozmetik ürünleri tercih etmemeli,  kişisel bakımınızı bu ürünler ile yapmalısınız.

Doğal Kozmetik Ürünler Hayvan ve Çevre Dostu!

Bilindiği üzere doğal olmayan kozmetik ürünler, insanların kullanımına sunulmadan önce çeşitli hayvanlar üzerinden denenmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bu denemelerde kimi zaman olumsuz sonuçlar ortaya çıkmakta, hatta bazı durumlarda hayvanın ölümü ile sonuçlanabilmektedir. Global ilaç şirketleri bu duruma çoğu zaman bir sorunmuş gibi yaklaşmamaktadır. Bu işlemler kullanıcıları ahlaki ve vicdani yönden rahatsız edebilir. Fakat doğal kozmetik ürünleri doğası gereği herhangi bir hayvan üzerinde denenmeden piyasaya sürülmektedir. Çünkü olası bir zararı, yan etkisi bulunmamaktadır. Alerjik reaksiyonları bulunan kullanıcıların ürün içeriğine bakarak temin etmesi yeterlidir.

Kimyasal kozmetik ürünlerine göre bir diğer artısı ise çevre dostu olmasıdır. Bilindiği gibi fabrikalar ve üretim tesisleri kimyasal kozmetik ürünlerini üretirken yüksek miktarda kimyasalı doğaya salıvermektedir. Her ne kadar filtreleme sistemlerinin olduğunu iddia etseler de günümüz dünyasının bu durumda olmasının en önemli sebeplerinden biri fabrikaların saldığı gazlar ve doğaya bıraktıkları kimyasal atıklardır. Tamamen çevre dostudur ve atıkları da doğaldır. Yani doğaya herhangi bir zarar vermemekte, aksine fayda sağlamaktadır.

Her Markadan Alışveriş Yapmayın

Birçok kişinin yaşadığı problemlerden birisi de ürünü, doğal olduğunu sanarak alması ve sonrasında doğal olmadığını anlamasıdır. Bazı durumlarda kullanıcılar kimyasal maddelerle oluşturulmuş ürünleri kullandığını bile de fark edememektedir. Bu yüzden her zaman güvenilir, bilinir ve gerekli belgelere sahip markaları tercih etmek gerekiyor. Kimyasal kozmetik ürünlerini ne kadar az kullanırsanız sağlığınız o kadar güvende olur.

Özellikle cilt bakım ürünleri kullanımlarında mutlaka doğal içeriklere sahip olan markaları tercih etmeniz cilt sağlığınızı da koruyacaktır.

Satın alacağınız marka hakkında yorumlara da bakmanız ve dikkate almanız da oldukça önemlidir. Aynı zamanda kozmetik ürünlerin içeriğini denetlemeli, kimyasal kozmetik ürünlerinden mutlaka uzak durmalısınız. Doğal kozmetik ürünlerini kullanmak sizlere çeşitli faydaları beraberinde getirecektir. Yeşilmarka olarak sağlığınızı, cildinizi ve gülümsemenizi önemsiyoruz.

Doğal Kozmetik Ürünlerinin İçerisinde Neler Bulunur?

Doğal kozmetik ürünlerinin içerisinde tamamen doğada bulunan bitkilerden elde edilen etken ürünler bulunmalıdır, bu parfümün içeriğine eklenen herhangi bir kimyasal ürün doğal içeriğinden uzaklaşır.  Örneğin orman kokulu bir parfümün içerisinde bulunan çeşitli ağaçlardan alınan özlerin kimyasal maddeler ile karıştırılması bu ürünü doğallığından uzaklaşacaktır. Ancak aynı parfümün içerisindeki ağaç kokularının özleri, kimyasal etkenler olmadan parfüme eklenirse bu ürün doğal kozmetik ürünüdür.

İçerisine herhangi bir koruyucu ya da daha uzun süre saklanması ve kullanılması için katılan kimyasalların bulunmaması, bu işlemler için de doğal kozmetik ürünleri kullanılması gerekmektedir.

Doğal Kozmetik Ürünü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilindiği gibi ‘’Doğal kozmetik ürünü alıyoruz.’’ düşüncesiyle temin ettiğimiz bazı ürünlerin dahi kimi zaman sonradan doğal olmadığını öğrenebiliyoruz. Bu yüzden bireyler ürün tercihleri noktasında kesinlikle çok dikkatli olmalıdır. Özellikle ürün etiketleri çok sayıda kişinin kafasını karıştırabilmektedir. Fakat bu kozmetik şirketlerinin bulunduğu sektörde önceliği insan olan, doğal, güvenli ve samimi kozmetik ürünü üreten şirketler de bulunmaktadır. Bu şirketlerden alacağınız kozmetik ürünleri başınızı ağrıtmayacak, sağlığınızı tehlikeye sokmayacak, rahatınızı bozmayacaktır.

Günümüzde birçok kişi hangi ürünlern doğal kozmetik ürünü olduğunu ve temin ederken hangi kriterlerin baz alınacağını merak etmektedir. Bu detaylar oldukça önemlidir.  Aksi takdirde satın alacağınız kozmetik ürünler, sizlerin sağlığı açısından kısa ya da uzun vadede olumsuz sonuçlar doğurabilir. Doğal kozmetik ürünü temin ederken dikkat etmeniz gereken detaylar şu şekilde sıralanabilir:

Marka Bilinirliği

Marka bilinirliği, doğal kozmetik ürünleri temin ederken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biridir. Bilindiği üzere insanlar marka güvenilirliğinden emin olmadığı, daha az tanıdığı ürünlere biraz daha mesafeli yaklaşabilir. Elbette her sektörde olduğu gibi en tanınır marka, en kaliteli marka demek değildir. Bu konuda birçok özel markanın bulunduğunu unutmamak gerekir. Marka seçimini yaparken temin edeceğiniz kozmetik ürünün markası ile ilgili araştırma yapıp kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz. Bu sayede daha önce ürünleri kullanan kişilerin yorumlarına bakarak fikir edinebilirsiniz.

-Ürün İçeriği

Ürün içeriği de doğal kozmetik ürün tercih ederken dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer detaydır. İçindekiler bölümü sayesinde kozmetik ürünlere eklenmiş olan etken maddeler ve doğal ürünler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Böylelikle ürünün içerisinde kimyasal madde olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Seri Numarası/Bandrol

Seri numarasının, her kozmetik üründe bulunması gerekir. Seri numarasının yanı sıra bandrollerde bulunmalıdır. Bu iki detay satın alacağınız ürünün yan sanayi mi, yoksa orijinal bir ürün mü olduğunu denetleme şansını sizlere verir.  Seri numarasını ve bandrollerini kullanarak ürün hakkında sorgulama yapabilirsiniz.

Temin Edilen Mağaza/Platform

Doğal kozmetik ürün temin ederken ürünü nereden satın alacağınız da oldukça önemlidir. Günümüzde işlem güvenliği açısından şüphe duyulmayan birçok e- ticaret sitesi üzerinden temin edilebilir.

Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir: Güvenilir markalar tercih edilmeli, ürün içeriğine dikkat edilmeli, ürün ile ilgili belgeler ve izinler tam olmalı; alışveriş, işlem güvenliğine sahip mağaza/platform üzerinden yapılmalıdır.

Fiyat Farkı

Kimyasal ve doğal kozmetik ürünleri arasında bir miktar fiyat farkı da bulunmaktadır. Fakat bu fiyat farkı ürüne ve ürün içeriğine göre değişebilmektedir. Örneğin doğal hammaddelerden üretilen bir ruju veya göz farını 2 TL’ye almanız mümkün değildir. Fiyatlar da tek başına yeterli olmasa da sizlere fikir verebilir.

Bir önceki yazımıza https://www.yesilmarka.com/blog/radyasyon-zararlari-ve-alinabilecek-onlemleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir