Doğal Kozmetik

Bentonit Kil nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

bentonit kil nedir

Doğada bulunan birçok farklı malzeme insan sağlığına olan faydaları ile hayatımıza katılmaya devam ediyor. Bunlardan en yeni ve en sıra dışı olanı da bentonit kil. Peki Bentonit kil nedir? 

İnsan vücudunu temizleyen ve iyileştiren bu doğal malzeme sizi çok şaşırtacak. Binlerce yıldır doğal olarak oluşan Bentonit kili, detoks yapmak ve bağışıklık sistemini geliştirmek isteyen kişiler arasında sağlıklı bir yaşam eğilimi olarak tanınmaya başladı. Sağlık alanında olduğu kadar doğal kozmetik ürünleri için de ham madde olarak kullanılmaya başlandı. Bentonit kil nedir? Mucize etkisiyle Bentonit kilin faydaları saymakla bitmiyor..

Bentonit Kil Doğal Bir Mucize mi?

Gündelik hayatın içinde çok sayıda toksin ile temas ediyoruz. Yediklerimiz, içtiklerimiz, cilt ile temas ettiklerimiz saymakla bitmez. Bir tür volkanik kil olan bentonit kil, içeriğindeki elektromanyetik negatif yük sayesinde bu toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Doğal kozmetik alanında vücudu temizler, bağışıklığı güçlendirir ve inflamasyonu azaltır. Bentonit kil kalsiyum, magnezyum, silis, sodyum, bakır, demir ve potasyum gibi mineraller açısından da zengindir. Bentonit kil sıvı ile bir araya geldiğinde elektriksel bir yük üretir ve vücuda doğal destek sağlar. Bentonit kil nedir? Temel Faydaları Neler? Sorularını yanıtlamaya devam ediyoruz.

Bentonit Kilinin Temel Faydaları Nelerdir?

Bentonit kil, hem dahilen (ağız yoluyla alınarak) hem de haricen (cilde sürülerek) kullanılabilir.
Ağız yoluyla alınan bentonit kil, vücuttaki zararlı patojenlere bağlanarak bu zararlı maddelerin bağırsaklardan kan dolaşımına karışmasını engeller ve vücuttan atılımını kolaylaştırır Harici uygulaması da bentonit kilin sık kullanım şekillerinden biridir. Bentonit kil, cilt maskesi, kil banyosu, saç maskesi ve diş macunu şeklinde de kullanılabilir. Bentonit kil nedir? Bentonit kil faydaları ise şu şekilde sıralanabilir..

Egzama, Dermatit ve Sedef hastalığına iyi gelir

Bentonit kil su ile karıştırıldığında kil maskesi olur ve cildi toparlamak için kullanılır. Bentonit kil, cilt yüzeyinde bulunan gözeneklere girerek, bakteri ve toksinleri yüzeye çıkartarak temizler. Bentonit kil, topikal olarak cilt yüzeyine uygulandığında antibiyotik etkisi ile cilt enfeksiyonlarını sakinleştirmeye, yaraların veya egzamadan kaynaklanan cilt sorunlarının iyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olabilir.
Bentonit kil sebum (yağ) üretimini azaltır. Önemlidir çünkü artan yağlanma kıl foliküllerinin tıkanmasına ve bakteri üremesine bu durumda akne gibi cilt enfeksiyonlarına yol açar.
Bentonit kilde bulunan silis, kasların, tendonların, bağların, kıkırdak ve kemik dahil bağ dokularını güçlendiren zengin mineral içerir. 

Silis Cildinizi Yumuşatır

Saç ve saç derisi için de çok faydalıdır. Saç derisini besler ve kepeği engeller. Hasar görmüş saçları onarır ve parlaklık verir. kepek, egzama(dermatit) sorunları için bentonit kil içeren şampuanları kullanabilirsiniz. 2. Ciltteki zehirli toksinleri temizlemek için banyoda kullanılır Bentonit kil, banyoda yıkanma suyunuza eklenebilir ve cildinizden toksinleri arındırma görevi görür.

Hücrelerin Daha Fazla Oksijen Almasına Yardımcı Olur

Bentonit kili, derin temizleme etkisi ile hücrelerin oksijen almasına yardımcı olur. Hücreler kendilerine daha fazla oksijen geldiğinde, enerjiniz artar ve kas iyileştirme de dâhil olmak üzere sizi hastalıklardan uzak tutar.

Bentonit Kil Vücudu Alkalize Eder

Günümüz şartlarında tükettiğimiz besinlerin çoğu, vücudumuzda asidik bir reaksiyona girer. Sağlıklı beslenmeyen kişilerin vücudu asidik olur. Çünkü mide bu besinleri parçalamak için daha kuvvetli asitler üretmek için ekstra çaba gösterir. Bentonit kil, vücudun pH seviyesini asidite ve alkalinite arasında daha iyi bir dengeye getiren, kan tükürük ve idrarın daha alkalin olmasına yardım eden alkalileştirici mineraller içerir. Bentonit kil nedir? Faydalarını sıralamaya devam ediyoruz.

Probiyotikleri Arttırır

Bentonit kil bağırsaklardan toksinler, kimyasal maddeler ve ağır metallerin giderilmesiyle bağırsak duvarında yaşayan “iyi bakteri” ya da probiyotikleri teşvik eder.

İçme Suyunu Temizler

Bentonit kil genellikle içme sularında bulunan florürün azaltılması için kullanılır. Magnezyumla birleştiğinde, bentonit kili musluk suyunu temizler.

Pişiği Tedavi Eder

Bentonit kili tahriş olmuş ya da kızarmış cildi onarır. Bebeklerin cildine rahatlıkla uygulanabilir. Cildinize az miktarda kil uygulayın ve silinmeden / durulamadan önce birkaç dakika bekletin. İyice kuruduktan sonra ılık su ile durulayın. Bentonit kilin faydalarını bu şekilde sıraladık..

 

Bentonit kil nedir? Bütün detaylarıyla yazımızda değindik. Bir önceki yazımıza https://www.yesilmarka.com/blog/aloe-vera-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

2 Hakkında Düşünceler “Bentonit Kil nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Faruk karakolcu dedi ki:

  Merhabalar efendim..
  Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.. iç temizlik için kullanmak istesek tavsiye edermisiniz sağlıklı ürünü nereden nasıl ulaşabiliriz.. kullanma şekli hakkında bilgi verebilirmisiniz..
  Sağlıcakla kalınız efendim..

  1. Yeşilmarka dedi ki:

   faruk bey merhabalar, iç temizlikten kastınız gıda tipi bir tüketim ise kaynağına bakarak değerlendirmelisiniz. Kimyasal maddelerden arınma için bentonit iyi bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir